Hepinize merhaba dostlarım.Bugün sizlere son günlerde yayıncıların ağzında olan Amazon Prime konusundan bahsedeceğim.Amazon Prime’a değinmeden önce ise Amazon şirketi nedir,kurucusu kimdir,Ücretli olarak verilen prime nedir,prime hesapların diğer kullanıcılara göre ne gibi artıları vardır…Gibi alt başlıklar halinde konulara değineceğim.O zaman hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Amazon Nedir?

Amazon.com, Inc., kısaca Amazon, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir.Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde kurulmuştur. Gerek toplam satış hacmi, gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden alır.

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon’da DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Şirket ayrıca kendi tüketici elektroniği ürünlerini (Kindle e-kitap okuyucular, Fire tabletler, Fire TV ve Echo) üretmektedir. Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri (IaaS) sağlayıcısıdır. Şirket ayrıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu gibi basit ürünler satmaktadır.

Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon.com’un logosunda yer alan sarı ok sadece bir gülen yüz değil, aynı zamanda amazon.com adresinde a’dan z’ye her şeyin bulunabileceğini ima eden gizli bir semboldür.Amazon, Alexa, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDB,Twitch ve souq.com gibi büyük İnternet şirketlerinin sahibidir.

Kimdir bu Jeff Bezos ?

Asıl Adı Jeffrey Preston Jorgensen olan 12 ocak 1964 doğumlu,dünya çapında faliyet gösteren teknoloji şirketi Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olarak bilinen Amerikalı internet girişimcisi, sanayici, medya sahibi ve yatırımcı bir adamdır kendisi.

2017 öncesi, Forbes servet endeksindeki listesindeki ilk yüz milyarderden olan Bezos, 2017 sonrası ise dünyanın en zengin kişisi oldu ve Temmuz 2018’de net serveti 150 milyar Amerikan dolarını geçti. Geliştirdiği bu girişimin başarı doğurmasıyla, Time tarafından 1999’da Yılın Kişisi seçildi.Blue Origin’in de kurucusu ve sahibi olan Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın alarak medya sektörünede giriş yaptı.

Bu abimiz, Albuquerque, New Mexico’da doğdu ve Houston, Teksas’ta büyüdü. 1986 yılında Princeton Üniversitesi’nin elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliğin bölümünden mezun oldu. 1986 yılından 1994’ün başlarına kadar Wall Street’te çeşitli alanlarda çalıştı. 1994’ün sonunda New York’tan Seattle’a doğru şehirler arası bir yolculuk sırasında Amazon’u kurdu. Şirket, çevrimiçi bir kitap mağazası olarak başladı ve o zamandan beri alanını video ve ses yayını, bulut bilişim ve yapay zeka da ek olmak üzere çeşitli e-ticaret ürünlerine ve hizmetlerine doğru genişletti.

Amazon Prime Nedir?

Amazon Prime, kullanıcılara normal Amazon müşterilerinde bulunmayan veya ücretli olarak sunulan ek hizmetlere erişim sağlayan Amazon’un ücretli bir abonelik programıdır. Hizmetleri arasında aynı, bir veya iki günde teslimat, müzik ve video akışı bulunur. Ocak 2020’de Amazon, Prime’ın dünya çapında 150 milyondan fazla abonesi olduğunu açıkladı.Bugünlerde göz önüne çıkmasının sebebi ise geçici olarak 7,99 TL ve İlk ay ücretsiz olmasıdır.Bundan istinaden Türk twitch yayıncıları,içerik oluşturucular,izleyiciler ve daha bir çok insan bu özellikten faydalanmaya başladı.

Tüketici Zekası Araştırma Ortakları tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ocak 2016’da Amazon Prime 54 milyon üyeye ulaştı. Ocak 2016’daki birkaç rapor, o sırada ABD’deki tüm hanelerin neredeyse yarısının Amazon Prime üyesi olduğunu belirtti. Eylül 2016’da Amazon’un yan kuruluşu olan Twitch, aylık video oyunları ve eklenti içerik teklifleri ve ayda bir kullanıcı kanalına ücretsiz abonelik satın alma olanağı dahil olmak üzere Amazon Prime aboneliği (Twitch Prime) olan kullanıcılara sunulan özellikleri duyurdu. Amazon daha sonra, oyun içi ganimetleri abonelerine ödül olarak sunan farklı oyun geliştiricileriyle ortaklık kurdu. Ganimet ödüllerine dahil olan oyunlar arasında Apex Legends, Legends of Runeterra, FIFA Ultimate Team, Teamfight Tactics, Mobile Legends: Bang Bang, Doom Eternal gibi oyunlar bulunmaktaydı.

Haziran 2017’de müşterilerin kıyafetlerini ödemeden önce denemelerine olanak tanıyan bir hizmet olan Prime Wardrobe duyuruldu.Aynı yıl içinde LG, Motorola ve Nokia gibi şirketlerin kilit ekranında Amazon reklamlarını görüntüleyen bazı akıllı telefonlarını indirimli olarak sunan Prime Exclusive Phone programı duyuruldu.

Haziran 2019’da Amazon, Amazon Prime ile bir günlük teslimatını genişletti ve Prime Free One Day’in ABD üyelerine minimum satın alma olmaksızın 10 milyondan fazla üründe sunulduğunu belirtti.

Amazon, 3 Mart 2020’de aynı gün teslimat sürelerini kısaltmak için Dallas, Orlando, Philadelphia ve Phoenix dahil olmak üzere belirli ABD şehirlerinde “mini sipariş karşılama merkezleri” kurduğunu duyurdu. Aynı ayın ilerleyen günlerinde, COVID-19 pandemisi sırasında, Amazon’un istisnai talebi karşılamaya çabalaması ve duyurması nedeniyle, çeşitli stokta bulunan ürünlerin Prime ekspres teslimat tarihleri ABD’de normal 1-2 gün yerine bir aya kadar gecikmelere ulaştı.

Amazon Prime Ayrıcalıkları Nelerdir ?

1 – Prime Music

Prime Music, Spotify, Apple Music, YouTube Music ve diğerlerine benzer bir müzik akışı hizmetidir. Şarkılarının çoğunun bir kütüphanesine Amazon Prime üyelerine ücretsiz erişim sağlar.

2 – Prime Video

Prime Video hizmeti, 7 Eylül 2006’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Amazon Unbox olarak tanıtıldı. 4 Eylül 2008’de adı Amazon Video on Demand olarak değiştirildi. Unbox adı, Ağustos 2014 itibariyle artık satın alınan anlık videoları indirmek için kullanılamayan yerel programı ifade etmektedir. 22 Şubat 2011’de hizmet, Amazon Instant Video olarak yeniden adlandırıldı.Bir çok video,film,dizi gibi ürünleri ücretsiz olarak izlemenize olanak sağlar.

3 – Prime Reading

Ekim 2016’dan itibaren ABD’deki Prime üyeleri, Prime Reading aracılığıyla Kindlee-kitap setine erişebildiler. Servis aracılığıyla bazı dergiler ve seyahat rehberleri de okunabilmektedir. Prime Reading, tümü mevcut olmaya devam eden Kindle Owners Lending Library, Kindle Unlimited ve Kindle First ile ilgili değildir.Bu özellik sizler için önem taşıyor ise dikkat etmekte fayda var.

4 – Prime Pantry

Nisan 2014’te Amazon, bozulmayan bakkal ürünlerini sabit bir ücret karşılığında teslimat için tek bir kutuda göndermek için bir hizmet başlattı. Hizmet Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Avusturya, Hindistan, Japonya, İtalya, İspanya ve Fransa’da mevcuttur.

Amazon Prime üyeleri 6 dolara evlerine bir kutu “kiler” getirebilir. İnsanlar alışveriş yaparken Amazon, her bir ürünün kapladığı alanı ölçerek, iade ve sevkiyat öncesinde ihtiyaç duyulan kutu sayısını değerlendirebiliyor.

5 – Prime Air

1 Aralık 2013’te Amazon Prime Air’ın birkaç yıl daha geliştirme aşamasında olması beklenen gelecekteki olası bir teslimat hizmeti olduğunu duyurdu. Kavramsal olarak süreç, yerel Amazon Yetkilendirme Merkezlerinden kısa mesafeler (10-20 km) uçarak 30 dakika içinde küçük paketleri (beş pound’un altında) teslim etmek için dronları kullanacaktı. Ancak proje Amerika Birleşik Devletleri’nde, Federal Havacılık İdaresinin insansız hava araçlarının ticari kullanımını onaylamasını gerektirecek.

Temmuz 2014’te, şirketin, saatte 50 mil uçabilen ve 5 kiloluk paketleri taşıyabilen 8. ve 9. İHA prototiplerini geliştirdiği ve bunları test etmek için FAA’ya başvurduğu ortaya çıktı.

Şirketin güvenine rağmen, Mart 2020 itibariyle proje henüz yayında değil ve Amazon, ABD ve Birleşik Krallık hükûmetlerinden hem patent hem de lojistik anlaşmaları bekliyor.

6 – Prime Gaming

Amazon, Twitch Prime’ı Amazon Prime Gaming olarak yeniden adlandırdı. Artık Amazon Prime veya Prime Video aboneleri de ek ücret ödemeden Twitch Prime’a (şimdi Prime Gaming) sahip olabilmektedir.

7 – Prime Günü

15 Temmuz 2015’te, web sitesinin 20. yıl dönümü şerefine Amazon ilk olarak Prime Day’i (Prime Günü) düzenledi. Etkinlik, Amazon Prime abonelerine özel olarak sunulan çok sayıda satış ve promosyon içeriyor ve Amazon, ilk sürümün “Kara Cuma’dan daha fazla fırsat” içereceğini duyurdu. Açılıştaki Prime Günü, sunulan indirimlerin kalitesiyle ilgili eleştirilerle karşılaştı ve bunların birçoğu yüksek talep görmeyen ürünlere bağlıydı. Bazı kullanıcılar olayı şaka yollu bir şekilde “garaj satışı” olarak nitelendirdi ve Walmart, etkinliğe müşterilerin “harika fırsatlar bulmak için $100 ödemek zorunda kalmaması gerektiğini” savunan bir promosyon blog yazısı ile karşı çıktı. Amazon, web sitesindeki sipariş hacminin 2014’te Kara Cuma satışlarını “aştığını” belirterek etkinliğe yönelik eleştiriyi savundu.

Yine Temmuz 2015’te, Amazon Prime, daha önce BBC’nin Top Gear üyesi olan Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May’i 2016’da piyasaya sürülen Amazon Prime Video’da yayınlanacak The Grand Tour için çekimlerin başladığını duyurdu. Amazon Prime, 13 Temmuz 2016’da müşterilerin “Prime Günü” gününde dünya genelinde yüzde 60 daha fazla sipariş verdiğini söyledi. 2018’den önce Ariana Grande tarafından yönetilen bir konser Amazon Video ve Twitch üzerinden yayınlandı. 2019 konseri, 15 Temmuz’da başlayan Prime Günü öncesinde 10 Temmuz’da düzenlendi ve Taylor Swift, Dua Lipa, Becky G ve SZA’nın yer aldığı bu konser Prime abonelerine özel olarak yayınlandı.

2018’de Prime Günü, ilk olarak Amazon’un protestolarına ve yerine getirme merkezlerindeki işçilere muamele nedeniyle işçi grevlerine bağlandı. Bu eylemlerin destekçileri, Prime Günü boyunca şirket veya iştirakleri tarafından sağlanan tüm hizmetleri kapsayan Amazon’un boykot edilmesini teşvik etti.

2020’de ABD’de COVID-19 pandemisi nedeniyle Prime Günü ertelendi ve 2020’nin sonlarında yapılması planlanıyor. 6-7 Ağustos’ta Hindistan’da Prime Günü düzenlendi.

SON

Bugün sizlere kısaca çok fazla detaya girmeden Amazon ve Amazon Prime hakkından bahsettim.Benimde prime üye olduğumu göz önüne alırsak sizlere önerim şu dönemde düşük bir fiyatla prime üyesi olabilirsiniz.Bir çok fırsatı vardır.Bende sürekli yurt dışından alış-veriş yapan birisi olduğumu söyliyebilirim.Ve böyle bir özellik gerçekten diğer insanlar açısından fark yaratmaktadır.

Eğer yazımı beğendiyseniz ne mutlu bana takipte kalmayı unutmayınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz