Öncelikle merhaba bugün sizlerle E-spor ve internet aleminin geleceği hakkında konuşmak istiyorum.
Öncelike E-spor nedir bununla başlıyalım.

E-spor nedir?

Tam olarak açılımı elektronik spor olan eSpor dünyanın dört bir yanından oyuncuların katılımı ile gerçekleşen bir tür dijital etkinlik. Diğer spor müsabakalarında olduğu gibi hakemlerin, seyircilerin yer aldığı ama fiziksel mücadeleden ziyade el, göz ve beyin koordinasyonunun kullanıldığı bir yeni nesil spor türüdür. Aslında eSpor kültürü 80’li ve 90’lı yıllarda atari salonlarına kadar dayanıyor daha o zamanlarda atarilerde mücadele eden neslin çocukları veya torunları dijital dünyada olimpik spor olma yolunda çok yol kat etmiş eSpor da mücadele ediyor.eSpor kültürü genel olarak 13-14 yaş aralığında yaygın ve bu yaşlardaki çocuklar kendini bu alanda yetiştirip liglerde mücadele ediyor hatta bazıları 30 yaşında emekli bile olabiliyor. Popüler eSpor oyunları; LoL olarak bilinen League Of Legend, Dota 2, Counter-Strike, OverWatch gibi birçok oyun bu alanda rağbet görüyor.

Ülkemizde Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi futbol takımlarının eSpor takımları şampiyonalarda mücadele ederken BAU Supermassive (Bahçeşehir Üniversitesi) takımı da bu alanda mücadele eden üniversite takımlarından sadece birisi. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi eSpor da özellikle LoL de şampiyon olan ve üst liglere yükselmiş gençlere %100’e varan burslar veriyor.

eSpor kültürü henüz Dünya da emekleme aşamasında diyebiliriz gelecek vaat eden bu spor türü Çin ve Kore de tam olarak oturmuş bir sisteme sahip ve özellikle Güney Kore bu alanda Dünya’nın en iyi oyuncularına ve takımlarına sahip.

eSpor’un Geleceği ve Ekonomisi ?

400 milyondan fazla seyirci kitlesi ile hala büyümeye devam eden eSpor şampiyonalarında ödül havuzu 20 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Forbes dergisine göre eSpor gelir seviyesi 2012 yılından itibaren bu zamana kadar 130 milyon dolardan 696 milyon dolara çıkmıştır ve bu yükseliş hala devam etmektedir. Dünya genelinde en iyi oyuncuların kazandığı paralar ise dudak uçuklatıcı cinsten yukarıda da bahsettiğim gibi eSpor da Koreli üstünlüğü gerçekten ağır basıyor ve şimdi kazandıkları paralara bakalım.

Oyuncu adı Faker olan Güney Koreli oyuncu Lee, Sang Hyeok $896,596.98 dolar gibi yüksek paralar kazanmış bir oyuncu ve bunun gibi birçok örnekler ile devam ediyor. Ülkemizde HolyPhoenix oyuncu ismi ile oynayan Anıl Işık ise $31,334.98 para kazanmış durumda.

Ekonomisi kısaca yukarıda bahsettiğim gibi devam ediyor ama bu işin geleceğine gelirsek son dönemlerde yatırımcılar, girişimciler ve yukarıda belirttiğim takımlar bu alanda büyük yatırımlar yaparak yeni oyuncular yetiştiriyor. Oyuncular için game housing denilen antreman odaları kuruluyor ve bu sayede yeteneklerini geliştiren oyuncular hem kendileri kazanıyor hemde yatırımcıları. Fenerbahçe takımı ülkemizi Çin de temsil edecek ve bu sayede kendini Asya’da da tanıtmış olacak sanırım bu işi futbol ile yapması daha zordur.

Ünlü girişimci Elon Musk‘a ait OpenAI bile bu alanda programlanmış ve yapay zeka ile gerçek oyunculara karşı mücadele ediyor. Son olarak eSpor sektörü büyümeye devam ediyor uyanık girişimciler ve yatırımcılar bu alana yönelmeye şimdiden başladı bile eğer yatırım yapma planlarınız varsa ve dijital dünyadan anlıyorsanız bence kesinlikle bu alanda şansınızı denemelisiniz.

Nasıl espor sporcusu olunur?

Şunu hemen baştan belirtmemiz gerekiyor. Eğer profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız arkanıza aile desteğini almanız şart. Çünkü profesyonel e-spor oyuncuları, hemen 2-3 günde üst düzeye ulaşmıyor. Profesyonel olana kadar uzun bir süre amatör çapta takılıyorlar. Bu da öncelikli olarak aile desteğini şart kılıyor. Profesyonel olarak boy göstermek istediğiniz oyunda ustalaşmak öncelikli şartınız olmalı. Bunun için de ister istemez orta kıvamda, işinizi görecek bir PC’ye ve ekipmana ihtiyacınız var. Neyse ki LoL, DOTA2 ya da CS GO gibi e-sporun öncüsü olan yapımlar öyle yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymuyor.
Sizlere daha önceki yazımda anlattığım minimum düzeyde bilgisayar toplama rehberimi okuyabilirsiniz.Bu tarz bir bilgisayar sizleri Dota,LoL,CS:GO gibi eSpor oyunlarında asla yarı yolda bırakmayacaktır.

Fedakarlık lazım

Bizde güzel bir laf vardır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Gerçekten de öyle. Şimdi e-sporla uğraşıp para kazanan insanlar için “ne kadar şanslı, oyun oynayarak para kazanıyorlar” şeklinde iç geçirenler hayli fazla.

Fakat işin iç yüzü pek de öyle değil. Keza pek çok profesyonel e-spor oyuncusu, 24 saatlik zaman dilimi içerisinde en az 8 –9 saat oyun oynayarak antrenman yaptıklarını dile getiriyor. Yani bu durum günlük yaşamınızı büyük oranda etkileyecek.

Şöyle ki normal bir insan günde ortalama 8 saat uyur. Geriye kaldı 16 saat. Yemekti diğer ihtiyaçlardı derken 2 saat daha gitse geriye 14 saat kalır. Okul olmasa sorun değil. Fakat işin içine okul da girdimi olay bambaşka bir boyuta dönüyor. Dolayısıyla kendinizi e-sporda geliştirmek için okuldan bile feragat etmeniz gerekebiliyor.

Ekip çalışmasına uygun olmak

Bir de işin ekip çalışması tarafı var. Yani kendinizi ispat edebilmeniz için iyi bir takım bulmanız da şart. Eğer iyi bir takım bulamazsanız sorunlar da peşinizi bırakmayacaktır. Siz ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, sürekli yenilen bir ekip kimsenin dikkatini çekmeyecektir.

Toparlamak gerekirse, profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak için öncelikli olarak ailenizi ikna etmeniz gerekiyor. Eğer siz oyun oynamaya başladığınızda, anneniz başınıza gelip “şunu kapat da biraz ders çalış” diye haykırırsa, bu iş olmaz(En azından böyle bir dönem içerisinde.).

Aile haricinde, sürekli antrenman yapmalı ve iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Elbette bir de Twitch yayını yapamnız gerekli. Gerçi artık herkes Twitch’te yayın açtığı için fark edilmeniz biraz zor olabilir. Fakat amatör çapta kazanılacak bir kaç maç ve bir iki turnuva size profesyonel ligin kapısını açabilir.

Diyelim ki bu iş için gerekli tüm özellikleri taşıyorsunuz.Takım çalışması,profesyonellik,zaman ayırımı…
Bunların hepsi sizde olsa bile bu sizin direkt eSporcu olmanız için yeterli olmaya bilir.Birde bu işin resmi kısmı vardır.Gelin birazda ondan bahsedeyim sizlere.

Espor lisansı nasıl alınır?

Ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Gelişmekte Olan Sporlar kategorisine alınan eSpor, geniş kitlelere hitap ediyor. Bu işten para kazanmak isteyen binlerce genç, lisanslı eSporcu nasıl olunur? Sorusuna yanıt ararken eSpor lisansının nasıl alındığını da merak ediyor. İşte adım adım eSpor lisansı alma hakkındaki bilgiler…

İlgili kuruma başvurma işleminden önce, T.C. kimlik numarası beyanı, sağlık raporu, doldurulmuş tescil fişi ve 2 adet vesikalık resme sahip olmanız gerekiyor.ESpor lisansı çıkartmanız için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur.

1-Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra başvuru işlemi yapılmalıdır.Başvuru işlemini menajerler veya veliler de yapabiliyor.
2-Evraklar önce ilçe müdürlüğüne onaylatılıyor daha sonrasında ise sicil lisans servisinde ilgili işlemler yapılıyor.
3-Diğer şehirlerdeki oyuncuların lisansları başka bir şehirden de çıkartılabiliyor. Doğum yeri ve lisans alınmak istenen yerin aynı il olması şartı yok.
4-Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adreslerine ulaşmak için tıklayınız. http://www.gsb.gov.tr/Directorate.aspx

Doktordan alacağınız sağlık raporunda dijital oyunlar için rapor istediğinizi söylemeniz, yani bilgisayar başında oyun oynamanızı etkileyecek bir durum olmadığıyla ilgili rapor almanız gerekiyor. Aksi taktirde aldığınız rapor geçerli sayılmayacaktır.

Bunların hepsi onaylatıldığında.Artık gerçek lisanslı bir eSporcusunuz demektir.

Espor lisansını aldıktan sonra takım bulma olayı nasıl oluyor?

Takımları siz bulmuyorsunuz, onlar sizi buluyor. League of Legends için konuşursak, takımların oyunculardan aradığı en büyük yetenek, oyuncuların yüksek bir ligde (Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk) oynamaları. Hatta mümkünse birkaç hesabının yüksek lige sahip olması. Bu şartları sağladığınız zaman takımlar sizinle iletişime geçebiliyor ve seçmelere girebiliyorsunuz.

Diğer bir seçenek ise Üniversite Ligi olarak adlandırılan turnuvalar. Bu turnuvalara katılabilir ve performansınız ile takımların dikkatini çekebilirsiniz.

Akademi ligi ve profesyonel liglerde oynayan tüm oyuncular bu yollardan geçerek şu anki konumlarına geldiler. Bu seviyeye ulaşmak ise sizin elinizde. Böyle bir hayaliniz varsa kendinizi geliştirebilir, sonrasında ise lisansınızı alıp takımların dikkatini çekebilirsiniz. Kim bilir, belki bir gün oynadığınız oyunun Türkiye şampiyonasında siz de olabilirsiniz.

Bugün sizlere Espor ve bunun geleceği hakkında bir kaç konudan bahsettim.Yeni çağ için konuşmak gerekirsek bu tür olayların artacağını sizlere temin edebilirim.Çünkü etrafınıza bile baktığınızda insanlar para hatta kredi kartı bile taşımamaktadır.Telefonundan tüm ödemelerini halletmektedir.Yani söylemek istediğim artık yeni bir teknoloji çağına girmekteyiz.Bu çağ içerisinde en başta saflarınızı almalısınız ki ileride sıkıntı yaşamayın.Benim önerim budur 🙂 İyi günler dilerim takipte kalmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz