Bugün sizlerle önemli ve bir o kadar da iddialı bir yazı yazmak istiyorum.Peki nedir bu önemli yazı.Başlıktan da gördüğünüz üzere İnternet şirketlerini karşılaştıracağım.Bu yaptığım aslında karşılaştırmadan çok eleştiri olacaktır.İkisininde iyi ve kötü yönlerini,Objektif ve nesnel bir şekilde çok fazla derine girmeden,küçük başlıklar altında sizlere anlatıp karşılaştıracağım.En sonunda benim hangisini neden kullandığımı açıklayıp yazımı sonlandıracağım.O zaman gelin ilk bu şirketleri tanıyarak başlıyalım.

Turkcell Superonline nedir?

Turkcell Superonline, kendi kurduğu altyapı üzerinden fiber internet başta olmak üzere çeşitli telekomünikasyon hizmetleri veren bir Turkcell grup şirketidir. Şirket, bireysel, kurumsal ve toptan segmentteki müşterilerine; ses, veri, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma, kiralık veri hattı hizmetleri ve katma değerli servisler sunmaktadır.

Turkcell Superonline’ın verdiği hizmetler neledir?

Turkcell Superonline Fiber,Turkcell Superonline ADSL,Turkcell Superonline Kablo İnternet,SuperNumara ve Diğer Servisler(Wi-fi zone,Süper sınıf,e posta…)

2007 yılından beri önceliği fiber internet olan Turkcell Superonline, kendi fiber internet altyapı ağını geliştirmeye devam etmektedir. 2013 Eylül itibarıyla Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Samsun, Mersin ve Trabzon’u kapsayan 12 ilde 32 bin kilometrelik altyapısı ile 1,5 milyon haneye fiber internet erişimi sağlamaktadır.

Kablonet nedir?

Kablonet, ya da 2008-2016 yılları arasında kullandığı adıyla UydunetTürksat tarafından işletilip Türkiye’de 24 kentte Kablo TV şebekesi üzerinden hizmet veren bir internet servis sağlayıcısıdır. Kablonet’te doğrudan evlerdeki kablolu televizyon hattına takılan bir modem ile internet sağlanır. Modemler DOCSIS sistemine göredir. Bu nedenle sabit telefon hattına gerek olmadan da abone olunabilmektedir. Abone olabilmek için halihazırda KabloTV abonesi olunması gerekmektedir.

KabloNET İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla 1997 yılında Türk Telekom ile yapılan sözleşme gereği Gelir Paylaşımı esaslı olarak kurulmuştur.KabloTV’nin Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonrası Türk Telekom’dan ayrılarak Türksat’a bağlanmasıyla Kablonet’in işletmesi Türksat’a geçmiştir. 2008 yılında Türksat tarafından adı Uydunet olarak değiştirilmiştir.

Kasım 2016’da Uydunet adından Kablonet’e geri dönülmüştür. Turkcell Superonline ve Vodafone Net firmaları ile altyapı paylaşım protokolü imzalanmıştır.Günümüzde Turkcell Superonline ve Vodafone Net firmaları kendi altyapılarının yanında Kablonet altyapısı üzerinden de internet servis sağlayıcılığı yapabilmektedir.

Kablonet’in verdiği hizmetler nelerdir?

10 Mbps’den 100 Mbps’e kadar olan kotalı/duran kotalı/akıllı sınırsız/sınırsız/simetrik hız seçenekleri vardır.10 Mbps sınırlı/sınırsız tarifeleri DOCSIS 2.0 modemler ile, 20 Mbps ile 100 Mbps arasındaki hızda olan tarifeleri DOCSIS 3.0 standartını destekleyen modemler ile verilebilmektedir. Simetrik internet bağlantı hizmeti de, altyapı uygun olduğu takdirde verilmektedir.

Kablonet ve Superonline güncel abone sayıları nedir?

Turkcell Superonline’nin eylül sonu itibarıyla fiber müşteri sayısı 1,2 milyona ulaşırken, bu rakam ADSL aboneleri de dahil edildiğinde 2,1 milyonu buldu.Bu kavramlara Superonlinen’ın verdiği diğer servis kullanıcılarını da eklersek bu rakam 467 bin artmaktadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine göre Mart 2020 itibarıyla 994.079 abonesi bulunmaktadır.

Kablonet’in Alt yapısı ne durumdadır?

Üst tarafta bahsettiğim 24 kent’in isimleri sırasıyla şöyledir:

Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak.

Superonlinen’ın Alt yapısı ne durumdadır?

Superonline, Ankara ve İzmir’deki şehiriçi şebekelerini de hızla yaygınlaştırmaktadır. Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon ile toplam 19 ilde yerleşik operatörden  tamamen bağımsız, kendisine ait şebekesini tamamlayan Turkcell Superonline, Türkiye çapında yaygınlaşmaya devam etmektedir.​

Bu duruma baktığımızda Kablonet’in daha büyük ve geniş bir alt yapı hizmeti verdiğini doğrulayabiliriz.

İnternetteki kullanıcı yorumları nelerdir?

İnternet üzerine forum sitelerinde yaptığım araştırma sonucunda kullanıcıların Fiyat açısından kablonet’i,Ancak performans açısından superonline’ı savunduğunu söyliyebilirim.Yani şöyle ki;

Kablonet de 100Mbps’e kadar download ve 5Mbps’e kadar upload veren bir hizmetin ücreti 99,99TL’dir.
Superonline da 100Mbps’e kadar download ve 5Mbps’e kadar upload veren bir hizmetin ücreti 129,99TL’dir.

O zaman gelin sizlerle bir ücret karşılaştırması yapalım.

İki şirket içinde ücret karşılaştırması;

Kablonet fiyatları

İNDİRME HIZIYÜKLEME HIZIKOTAFİYATEK KULLANIM ÜCRETİ
16 Mbps’e kadar2 Mbps’e kadar50 GB39,99 TL/AyYoktur.
25 Mbps’e kadar2 Mbps’e kadar50 GB49,99 TL/AyYoktur.
50 Mbps’e kadar5 Mbps’e kadar50 GB59,99 TL/AyYoktur.
100 Mbps’e kadar5 Mbps’e kadar100 GB99,99 TL/AyYoktur.

* Duran Kotalı İnternet Tarifesi için tarifede belirlenen ücretler her ay sabit olarak faturalara yansıtılır. Duran kotalı hızlarda tarifede belirlenen GB’a ulaşılınca internet hizmeti durdurulur.

Superonline fiyatları

İNDİRME HIZIYÜKLEME HIZIKOTAFİYATEK KULLANIM ÜCRETİ
16 Mbps’e kadar2 Mbps’e kadar50 GB92,00 TL/AyYoktur.
25 Mbps’e kadar2 Mbps’e kadar50 GB140,00 TL/AyYoktur.
​50 Mbps’e kadar5-8 Mbps’e kadar50 GB189,00 TL/AyYoktur.
​100 Mbps’e kadar+10 Mbps’e kadar100 GB259,00 TL/AyYoktur.

Buradan da göreceğimiz gibi süperonline’ın fiyatları kablonet’e kıyasla gerçekten fazla.Ancak Upload hızlarını karşılaştırmaya soktuğumuzda superonline’ın gerçekten fark açtığını görebiliyoruz.Ve şunuda eklemek isterim ki superonline’ın kablonet’e göre daha fazla kota ve ek paket seçenekleri bulunmaktadır.Bunları ve fiyatlarını superonline’ın internet sitesinden görebilirsiniz.

Şunları da belirtmek isterim ki Ülkemizdeki kur fiyatlarından dolayı veya bu şirketlerin sunduğu tarifelerden dolayı bu fiyatlar sürekli değişmektedir.Benim bu yazıyı yazdığım ve yayımladığım tarihteki fiyatları yukarıda görmektesiniz.Ayrıcalıkla da burada ki indirme ve yükleme hızları sizin bulunduğunuz şehir,mahalle,apartman bilgilerinize göre artıp azalmaktadır.

Bu iki firma içinde taahhütlü ve taahhütsüz fiber internet seçenekleri vardır.Yukarı da belirttiğim tabloda yazan fiyatlar 12 veya 24 ay taahhütlü paketler için geçerlidir.Taahhütsüz paketler için fiyat artmaktadır.Taahhütsüz seçenekler ve fiyatları için de firmaların kendi internet sitelerine göz gezdirebilirsiniz.

Hangisini seçmeliyiz?

Bizler kullanıcı olarak elbette ki en iyisini ve en performanslısını seçmeliyiz.Bunun yanı sıra da fiyatları da bütçemize uygun olmalıdır.Hangisini seçmeliyiz konusunda ise size şunu söylemeliyim.”Amacınız nedir?” bu soru aslında her şeyi netleştirecektir dostlarım.Eğer amacınız film izlemek,sosyal medyada takılmak vs. ise Kablonet’i öneririm.Çok fazla kota aşımı olmaz ve uygun fiyat ile internette saatlerce sörf yapabilirsiniz.Amacınız video oyunları oynamak,online olarak oyunlar oynamak veya arkadaşlar ile konuşmak vs. gibi bir şey ise Kablo netin üst düzey veya Superonlinen’ın alt seviye paketlerini kullanmanızı tercih ederim.Çünkü bu amaçlar doğrultusunda upload,ping,kota değerleri sizler için önem arz eden konulardır.Kablonet firmasındaki upload değerleri ve ek seçenek paketleri kısıtlı olduğu için ya üst düzey bir paket seçmelisiniz ya da Superonline’ın orta ve alt düzey paketlerine bakmalısınız.Eğer amacınız internetten para kazanmak,canlı yayın açmak veya içerik oluşturucu olmak ise sizlere önereceğim üst düzey(Burada karşılaştırmaya sokamadığım bir paket)kablonet servisini önerebilirim.Düzgün ve ciddi ücretler karşılığında güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.Veya bu amaç doğrultusunda olanlar için Superonline’ın orta düzey paketlerini ve üst düzey paketlerini önerebilirim.İnternet araştırmaları sonucunda ve yukarıda belirttiğim üzere ücreti karşılığında gerçekten en iyi bir sonucu veren bir kazanç elde edebilirsiniz.

*Tabiki bu seçimlerinizde konumunuzda çok önemlidir.

Ben ne yaptım,Hangisini seçtim?
Öncelikle burada yazdıklarım benim tamamen kendi fikrimdir.Burada yazdıklarımı deneyimlediğim için sizlere anlatıyorum.Bu iki şirketle de hiçbir sponsorluğum yoktur.Hakkımda kısmında da belirttiğim gibi size içtenlikle ve açıksözlülük ile her şeyi anlatmaktayım.Ben Superonline’ın Superbox hizmetini seçtim.Öncelikle sizlere bu şirketlerin benim bulunduğum konumda verdiği altyapı hizmetlerini anlatmak isterim.Öncelikle iki firma ile de kullanıcı olarak gerek yüz yüze gerek telefon üzerinden uzun görüşmeler yaptım.Şunu belirtmek isterim ki Superonline’ın müşteri hizmetleri veya satış departmanı benimle daha ilgili davrandığını kesindir.Örneğin Kablonet ile görüşmelerimde sizi arayacağız diyip aramamaları beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı.Bunun aksine Superonline ile görüşdüğüm müşteri temsilcisi söylediği saatten bir dakika bile geciktirmeden beni aradı ve düzgün saygı ve sevgi çerçevesinde beni bilgilendirdiler.Bunun yanı sıra Kablonet firmasının konumumda verebileceği maksimum internet hızının 16 Mbps’e kadar olduğu belirtildi.Bu hız benim için çok düşüktü.Kablonet’i seçmememdeki ilk neden buydu.Benimle pek ilgilenmemeleri bunu destekleyen etkenler arasında oldu.

Superonline’a gelecek olursak benimle yüksek seviyelerde ilgilenmeleri ve geri dönüşü anında sağlamaları benim için bu firmayı ve sunduğu paketleri daha fazla araştırmamı sağladı.Superonline’ın konumumda sunduğu hız ise 35 Mbps’e kadardı.Evet bu ortalama ve güzel bir değer ancak benim amaçlarım doğrultusunda bu da yeterli değildi.Ve bir kaç gün araştırmalarım sonucunda bana en uygun internetin Superbox hizmeti olduğuna karar verdim.İçimde tek bir soru vardı ”Fiber kadar hızlı olacak mı?” Bu soruyu sizlere net bir şekilde söyleyebilirim ki.Evet fiber kadar hızlı olacak hemde daha da hızlısı.Yaptığım speed test sonuçlarında Download 51,Upload 48.8 hızlarını aldım.Bu hızlar benim için çok iyiydi.İndirme hızı pek sabit değildi 45-75 arasında değişken bir durumdaydı.Ancak Yükleme hızım 48-50 civarlarında seyrediyordu.Hatta bu ay paketim bitmemesine rağmen ek paket alıp,Upload hızımı maksimum ne kadar arttırabileceğimi test edeceğim.Bu hızlar benim amaçlarımda olanlar için çok iyi hızlardır.Fiyat açısından kablonet’e göre fazla ödemiş olabilirim.Ancak aldığım hizmet gerçekten verilen fiyat’a değen bir ücrettir bunu unutmamakta fayda var.

Bugün sizlere Bu iki internet sağlayıcı firma hakkında konuştum.Tekrardan eklemek gerekirse;Bu firmaların ikisi ile de hiçbir şekilde anlaşmam yoktur.Bu iki firma için de tabloda yazdığım fiyatlar ve verilen internet hızları sizlerin konumunuza göre veya dolar kuruna göre artabilir veya azalabilir.Bu yazıyı okurken bunları göz önüne almanızı öneriyorum.Umarım yazımı objektif,açıklayıcı,nesnel ve yararınıza olacak şekilde yazabilmişimdir.Takipte kalmayı unutmayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz