NVIDIA, geçtiğimiz günlerde çıkardığı ekran kartı serisi RTX 30 ile birlikte oyunseverleri ciddi anlamda etkilemişti.Bende bir oyunsever olarak etkilendiğim için bu konuyla alakalı bir şeyler yazmak istedim.

NVIDIA, geçtiğimiz günlerde yeni nesil RTX ekran kartı serisi olan GeForce RTX 30 serisini tanıtmıştı. Şu anlık 3 ekran kartıyla karşımıza çıkan seri, şirketin açıklamasına göre bir önceki seriye göre neredeyse iki kat yüksek performans sağlıyordu. Ekran kartları, şirketin Ampere mimarisini taşıyan ilk ekran kartları olarak da karşımıza çıkmıştı.

Özet geçmek gerekirse 4K çözünürlükte 60 FPS’nin üstünde oyun oynamayı hayatımıza sokacak GeForce RTX 30 serisi, gerçekten de bir önceki seriye göre çok daha yüksek performans sunuyor. Digital Foundry, test edildiği her oyunda neredeyse iki kat daha yüksek performans elde etti.

Digital Foundry, test boyunca Borderlands 3, DOOM Eternal, Shadow of the Tomb Raider, Quake 2 RTX ve Control oyunlarına yer verdi. RTX 3080’in test sonuçlarında Borderlands 3, NVIDIA GeForce RTX 2080’e göre %81 daha iyi sonuç verdi. DOOM Eternal’da da benzer değerler korundu.

RTX 30 Serisinin özellikleri arasında gözüme çok güzel görünen ve şahsen beğendiğim bir kaç konuya da değinmek istiyorum.

2. Nesil RT Çekirdekler

Nvidia, pazarda büyük ses getiren RTX serisine birbirinden iddialı yeni modeller eklemeye devam ediyor. Serinin ismi olan RTX takısının ardında Ray Tracing, yani ışın izleme teknolojisi bulunuyor.

Ray Tracing teknolojisine sahip çekirdekler sayesinde ışık hüzmeleri ekran kartından monitöre diğer ekran kartlarına göre daha gerçekçi ve doğal bir şekilde yansıyor. 58 RT-TFLOPS işlem gücüyle çalışan 2. nesil RT çekirdekler, sadece görüntüyü gerçekleştirmekle kalmıyor, önceki nesillere göre iki kat daha fazla iş hacmi, hesaplama ve gölgeleme işlemleri sunuyor.

Ampere mimarisi

Ampere mimarisi, Nvidia’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı bir teknoloji ve markanın bugüne kadar sunduğu en güçlü grafik işlemci ekosistemi olacağı iddia ediliyor. Turing gibi önceki nesillere göre %40 daha fazla performans sunan Ampere, konu enerji verimliliğine gelince de iki kat daha etkili.

Yeni GeForce RTX 3080, Ampere mimarisi üzerinde geliştirilmiş GA102 grafik işlemcisiyle çalışan bir ekran kartı. Samsung tarafından geliştirilen 8 nanometre üretim gücünden destek alan RTX 3080, 28 milyar transistörü içinde barındırıyor.

Termal odaklı yeni tasarım

Nvidia’nın gerçekleştirdiği lansmanda en dikkat çeken özelliklerden birisi RTX 3080’in yeni tasarımı oldu. RTX 3080, RTX 2080 gibi iki fanı da kartın ön tarafında konumlandırmamış, bir fan önde diğeri arkada olacak şekilde tasarlanmış.Ki benim fikrimce tasarımı bir Gaming ekran kartına göre çok şık ve sade duruyor.Fanların farklı olarak konumlandırılmasının tabiki bir çok sebebi var bunlardan en önemlisi;

Hava akışını maksimum seviyeye çıkartmak için fanların tasarımı bu şekilde ayarlanmış. GeForce RTX 3080, kullanıcıya yakın bir yerden soğuk havayı içine çekerken sıcak havayı kasanın arkasına doğru vermesi için ayarlanmış.
Nvidia aynı zamanda fanların ekran kartıyla uyumlu bir şekilde entegre edilmesi ve kartın yanında bulunan kulakçıklar sayesinde sistemin son derece gürültüsüz çalıştığını ve Turing ekran kartlarına kıyasla RTX 3080’in tam 3 kat daha sessiz olacağını iddia ediyor.

Çalışma prensibi nedir?

Nvidia, RTX serisi için Founder Edition soğutma tasarımlarından birisini kullandı. Daha yüksek performans sunan bir ekran kartının daha yüksek ısılarda çalışacağını öngören Nvidia, %100 alüminyum alaşımlı soğutucuları nano karbon ile kaplayarak soğutma için son derece elverişli bir ekosistem yaratmaya çalıştı.

Nvidia aynı zamanda fanların ekran kartıyla uyumlu bir şekilde entegre edilmesi ve kartın yanında bulunan kulakçıklar sayesinde sistemin son derece gürültüsüz çalıştığını ve Turing ekran kartlarına kıyasla RTX 3080’in tam 3 kat daha sessiz olacağını iddia ediyor.

RTX 3080’in sunmuş olduğu yüksek performansa erişebilmek için gerçekten de güçlü bir güç kaynağına sahip olmak gerekiyor. Nvidia, ekran kartı gücü 320W olarak belirlenmiş RTX 3080’i çalıştırabilmek için en az 750 W güç kaynağı öneriyor.Yani diyor ki bu paraya bu ekran kartını alıyorsan yanında düzgün bir güç kaynağına da para ayırmalısın.Benden söylemesi…

Tüm bunların yanında bilgisayarınızda Intel Core i9-10900K veya Ryzen 9 3950X gibi güçlü işlemciler bulunuyorsa benim düşünceme göre en az 1000W değerinde bir güç kaynağına yatırım yapmak son derece sağlıklı olacaktır.

GeForce RTX 3080 ekran kartının 2×8 pin güç kaynağı ile çalıştığını belirtmekte fayda var. Ayrıca ekran kartının uzunluğu 11,2″ (285 mm) ve genişliği de 4,4″ (112 mm). Yani ekran kartını kasanıza bağlamak için en az 2 yuvaya ihtiyacınız olacağını şimdiden söyleyeyim.

RTX 3080 VS Amiral 2080Tİ Karşılaştırması!

Nvidia GeForce RTX 3080, teknik özellikleri açısından da oldukça etkileyici detaylara sahip. 8,704 CUDA çekirdeklere sahip olan ekran kartı, 1,71 GHz hızlandırma saatiyle geliyor. İşte tüm bunlar, ekran kartının performansını 30 teraflop(tereflop güçlü bilgisayarlarda yada bilgisayar sistemlerindeki hız birimi demektir.) etkiliyor. Bu güç, PlayStation 5’ten 3 kat, Xbox Series X’tense iki katından biraz daha fazla performans demek.


GeForce RTX 3080, GeForce RTX 2080 Ti’ı fps karşılaştırmasında yüzde 50 yendi.

Peki Bu yeni oğlan oyunlarda kaç FPS Alıyor?
Bu ekran kartının geçtiğimiz günlerde Benchmark Testi sızdırıldı ve yapılan test sonuçlarında aşşağıdaki sonuçlar elde edildi;

Far Cry 5: 100 FPS 4K
Borderlands 3: 61 FPS 4K
Horizon Zero Dawn: 76 FPS 4k
Assassin’s Creed Odyssey: 67 FPS 4K
Forza Horizon 4: 150 FPS 4K
Shadow of Tomb Raider: RTX DLSS açıkken 100 FPS 4K
Control: DLSS açıkken 100 FPS

Nvidia GeForce RTX 3080 Fiyatı Nedir?

Nvidia’nın en az ekran kartlarında olduğu kadar fiyat konusunda da iddialı olduğunu söylemekte fayda var. Tüm RTX serisinin fiyatları, lansmanda ekran kartlarının özellikleriyle birlikte kullanıcılara sunuldu. 17 Eylül’de Türkiye’de piyasaya sunulması beklenen RTX 3080’in fiyatı 6690 Türk lirasından başlayacak.Kısacası uçuk RTX 2080 Ti fiyatlarına göre gerçekten güzel bir iş başardıklarını söylemeliyim.Eksileri bana göre fazla ağır bir ekran kartı olması.Ancak fiyatına göre en iyi performansı verebileceğini söyleyebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz