Streamlabs OBS, yayın araçları arasında oldukça popüler bir program haline geldi. İnternet üzerinden yayın yapmak isteyen yayıncılar için kolay bir arayüz sunmasıyla öne çıkan program nedir, ne değildir sizler için inceledim. O Zaman buyrun ufaktan anlatmaya başlayalım.

Ücretsiz olarak piyasaya sürülen Streamlabs OBS de son dönemlerde bu programlardan biri olarak kendini göstermeyi başardı. Kullanım kolaylığı sayesinde yeni yayıncıların dahi profesyonel kayıt alabilmesini sağlıyor. Bu nedenle özellikle yayın dünyasına yeni adım atan oyuncuların ilk tercihleri arasında yer alıyor.Bu yazıyı aslına bakarsanız 3 kola ayırmak mümkündür.Birinci olarak yayın programı açısından streamlabs,ikinci olarak yayın program yardımcısı olarak streamlabs,üçüncü olarak ise chat yardımcısı streamlabs.Benim için 3 kola ayırdığımızda,programı yeni görenler ve duyanlar daha kolay ve basit bir şekilde profesyonel olarak kullanmaya başlayabilir.

1 – Yayın Programı Streamlabs:

OBS ile entegre çalışan Streamlabs, açık yayıncı yazılımlarından biri. Oldukça kolay bir arayüze sahip olduğundan teknik olarak fazla bilgisi olmayan yeni yayıncılar bile kolaylıkla kaliteli yayınlar yapabiliyor. Mesaj kutusu gibi birçok eklentiyi kurulum esnasında hazır olarak yayıncıya sunuyor. Size sadece canlı yayını başlatmak için tek bir tuşa basmak kalıyor. Twitch, Youtube, Mixer ve Facebook’u destekleyen uygulama Hitbox’a da girmeye hazırlanıyor.

Kurulum açısından da çok zor olmayan bu program yeni başlayan içerik üreticileri için gerçekten büyük kolaylık sağlıyor.Programı tarayıcınız üzerinden kolay bir şekilde indirip bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz.Ardından Hangi platformda yayın yapacağınıza göre hesabınızı streamlabs’e bağlamanız gereklidir.Örneğin twitch,youtube,dlive gibi bir çok platforma tam destek veren bir programdır.Her programda olduğu gibi yayın yapmak istediğiniz platformdan yayın anahtarınızı bu programa girdiğinizde kurulum tamamlanmış oluyor.Bu programın artılarını ve eksilerini konuşmak gerekirse şöyle diyebilirim ki;

Programda sahne eklemek,görüntü,link,ses yakalayıcısı,oyun yakalayıcısı… gibi bir çok seçeneği çok rahat ve kolay bir şekilde kullanabiliyorsunuz.Diğer yayın yapmak için bulunan programların aksine ayarları her sahnede manuel ayarlamanıza gerek yok.Program her şeyi sizler için yapıyor.Ses kalitenizin düzeyini,ses gürültü gidericinizi,video yakalamadaki 1080p kaliteyi gibi bir çok kafa karıştırıcı özelliği program kendisi otomatik olarak ayarlamaktadır.Ancak bunun şöyle bir kötü tarafı vardır ki.Bu ayarları herkes kullanırsa bu ayarlar klasik ve sade ayarlar olarak kalır.Yani sizlerin diğer yayıncılardan bir farkı kalmaz.Bu yüzden zor ancak diğer programlarda manuel ayarlar ile kendinize göre en iyi kalitedeki ayarları ayarlamanız sizin kaliteniz ve orjinalliğiniz açısından çok daha iyi olacaktır diye düşünmekteyim.Ancak tabiki yeni başlayanlar için en iyi programdır diyebilirim.

Bunun dışında ki bence en büyük artılarından birisi şudur ki; Program sizin için her türlü kolaylık ile donatılmış.Örneğin programa bir eklenti yada Link yüklemenize gerek kalmadan chat,donate,bits,subscribe,follow gibi kanalınızda canlı yayındayken görmekte zorlanacağınız her konu elinizin altındadır.Ve kalite açısından bu konulardaki gelişmeleri ekrana yani izleyicilerinizin göreceği şekilde ekrana yansıtabilme imkanıda sunulmuştur.

Streamlabs’in bir diğer kolaylığı ise telefon üzerinden sizler için canlı yayın akışı yapmanıza fırsat vermektir.Aslında bu şu zamanlarda her programda bulunmaya başlayan bir özellik ancak streamlabs çıktığı günden beri bu olanağı sağlamakta ver her geçen gün geliştirmektedir.Telefon üzerinden bir tıklama ile binlerce kişinin sizleri yüksek kalitede izleme olanağı kulağa hiçte hoş gelmiyor.

2 – Yayın Program Yardımcısı Streamlabs:

Yayın program yardımcısı dememdeki amaç şudur; yayınınızı streamlabs üzerinden açmıyorsunuz ancak yayınınız için gerekli tüm eklentileri streamlabs’in internet dashboard kısmından gerçekleştiriyorsunuz.Örneğin bir sohbet ekranı eklemek,gelen bağışları ekranda göstermek,gelen takipçileri,aboneleri,bits’leri hepsini canlı yayın ekranına vermek ve bir yandan da yayıncı panelinden bunları kontrol etmek.Kontrol etmek derken gecikme sürelerini veya bunların ekranda nerede gözükeceğini,bu eklentilerdeki yazıları,yazı tiplerini,eklenen resimleri vs. gibi aklınıza gelebilecek her şeyi bu platform üzerinden yapmak.Ancak yayını başka bir canlı yayın programından yapmak.

Bu Seçeneği eklememdeki asıl amaç benim kullanmam ve sizlere çok büyük faydalar gördüğümü anlatmak istememdir.Yukarıda anlattığım üzere streamlabs üzerinden yayın yaparken her ayarı program otomatik olarak yaptığı için her yayıncının kalitesi ve orjinalliği neredeyse aynı olmaktadır.Ancak yayını başka bir programdan(örneğin OBS)yaparsak ve eklentileri ise streamlabs üzerinden kontrol edersek daha yüksek kalite ve orjinalliğe ulaşıcağımı düşünüyordum.Ve ben yaptım olduğunu da gördüm.Çünkü OBS üzerinden veya başka bir yayın aracı üzerinden kendi kamera,mikrofon,video yakalama aygıtlarınızı daha çok manuel olarak kontrol edebildiğiniz için kendinize,sesinize,yayın yaptığınız ortama göre ayarlamaları yaparak daha güzel bir içerik oluşturabiliyoruz.Bu ayarlamaları yaptığımızda eklentileri streamlabs üzerinden ”url” şeklinde kopyalayarak OBS programına ekleyebililiyoruz.Böylece kalitemizde gözle görülür bir artış sağlarken eklentilerimizde hiçbir düşüş yaşamıyoruz.

3 – Chat Yardımcısı Streamlabs:

Chat yardımcısından kastım aslına bakarsanız ”Chat Bot”dur.Chat bot yayın yaptığınız platformdaki Konuşma bölümü kısmında size yardım eden bir bot algoritması sistemidir.Bu sistem sizlere gerçekten büyük faydalar sağlamaktafır.Örneğin kullanıcılar sizin hakkınızda bilgi edinmek isterlerse ”!hakkımda” şeklindeki kodu konuşma kısmına yazdığınızda Chat bot aktive olur ve sizin hakkınızda sizin yazdığınız bilgileri vermeye başlar.Bu bilgileri tabiki siz kontrol edebilirsiniz.

Streamlabs Chat bot piyasadaki en fazla öznelleştirilebilen bot olarak tanımlanmaktadır.Tüm komutlarınızı kolay bir arayüz ile yaratabilir ve o kodu yazan kişiye gönderilecek olan chat mesajınıda kontrol edip emoji,resimler ile süslendirebilirsiniz.

Tabiki Streamlabs Chat Bot sadece bu özellikler ile sınırlandırılmamaktadır.Program içerisinde çekiliş yapabilirsiniz,Yayın kanalınızı Dashboard kısmından kontrol edebilirsiniz,Müzik,ses efekti ekleyebilirsiniz,Sohbetinizde bulunan kullanıcılara oyunlar oynatabilirsiniz…Bu listeye devam etmeye kalksak çok uzar sizler bu programı indirerek daha fazla inceleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bugün sizlere Kendiminde kullandığı Streamlabs hakkında bilgi vermeye çalıştım.Çok fazla derine girmeden sizlere gayet yeticek açık bilgiler vermeye çalıştım.Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur.Esen Kalınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz