Hepinize selamlar dostlar! Bugün sizlere twitch’in son zamanlarda uygulamaya sürdüğü iştirak programından bahsetmek istiyorum.Bu Konuyu seçmemdeki ana amaç benimde bu program dahilinde çalışma yürütmemdir.Durum ilerledikçe ve iyileştikçe Partnerlik aşamasına geçilecek ve bunun hakkında da yazılar gelecektir.

O zaman gelin Twitch İştirak nedir bundan bahsedelim biraz;

Twitch İştirak Programı nitelikli yayıncıları, tutkularından para kazanma hayallerine doğru bir adım daha yaklaştırır. Twitch İştirakleri bir yandan Twitch üzerinden gelir kazanmaya başlarken bir yandan da izleyicilerini arttırıp gıpta edilen Twitch Partnerlik statüsü yolunda çalışmaya devam edebilirler.Kısacası 3 adımlı bir yol düşünürsek bunun birinci basamağı twitch hesabı oluşturup yayın açmaktır.İkinci basamağı gerekli şartları sağladığınızda İştirak programına katılabilmektir.Üçüncü basamağı ise Partnerliktir ve bunun daha üzerinde bir statü yoktur.Gördüğünüz en iyi yayıncı bile bir Twitch Partneridir.

Peki İştirak Programına Katılmak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

50 Takipçiye ulaşmak,toplamda 8 saat yayın yapmak,7 ayrı gün yayın yapmak ve Ortalama olarak 5 izleyiciye ulaşmaktır.Bu şartları yerine getirdiğinizde İştirak programına katılmaya hak kazanıyorsunuz.Ancak şunuda bilmelisiniz ki her başvuru onaylanmamaktadır.Derin testlerden geçerek İştirak programına girebilmektesiniz.Bu konudan ötürü twitch gerçekten güzel bir iş başarmış diyebiliriz.Çünkü Her önüne gelen İştirak programına üye olsaydı İştirak programının sizler için yaptığı diğer yayıncılardan öne çıkartma işlemleri boşuna olmuş olurdu.Bu nedenle çok zor keşfedilebilirdik.

Peki Twitch İştirak Programına Katılmak İçin E Posta Aldım Sonra Ne Olacak?

Davet edildikten ve “Başla” seçeneğini tıkladıktan sonra, sizi Oluşturucu Panonuzun Tercihler sekmesine götürür ve burada Bitlerle kanalınızdan para kazanmaya başlamak için kısa bir işlemi tamamlayabilirsiniz.Bu Noktalara gelmek için vergi Muafiyet Numaranız ve iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasının tamamlanması gerekmektedir.

Adım 1: Programa kaydedilecek temel, genel bilgileri sağlayacaksınız.
Adım 2: Twitch Ortaklık Sözleşmesini imzalayarak programın koşullarını kabul edin.
Adım 3: Hem Royalty hem de Service Tax Interviews (TIMS) bilgilerini tamamlayarak Amazon’a vergi bilgilerinizi sağlayın.
Adım 4: Tipalti formunu doldurarak ödemelerinizi nereye göndereceğinizi bize bildirin.

Ödeme yöntemleri:

  • Banka hesabına Doğrudan Para Yatırma
  • Tel
  • Paypal
  • Kontrol
  • Ödemeleri Beklet (Bağlı Kuruluş’un yeni ödeme bilgilerini belirtin beklemesi sırasında bekletin)

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, bir Twitch Bağlı olacak. Burada ödemeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.İştirakler Abonelerden, Reklamlardan ve Bitlerden gelir elde edebilir.

Bağlı kuruluşlar, kanallarında gelir elde etmeye başlamak için Bit’leri kullanabilir. Ortaklar gibi kendi kanallarında Cheer için kullanılan Bit başına 1 sent alacaklar ve Partner Custom Cheermotes hariç tüm Cheering ayarlarına ve özelliklerine erişebiliyorlar. İştirakler, Panolarının Gelir sekmesinde Bitlerden elde edilen geliri izleyebilirsiniz.

İştirakler, kanallarında oynatıcı video reklamlardan elde edilen gelirden pay kazanırlar. Bağlı kuruluşlar, panolarında orta rulo reklam molalarının uzunluğunu ve sıklığını belirleyebilirler.

Peki Partnerlik Ve İştirak Programı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle para kazanma açısından bakacak olursak her iki tarafta da aynı para kazanma sseçenekleri mevcuttur.Buradaki fark para kazanma araçlarının içerisinde verilen ayrıcalıklar ile başlıyor.Yukarıda gördüğünüz üzere Bitler ile para kazanmak her iki hesapta da açıktır.Ancak Partnerlik programında özel Cheermotes açık iken İştirak programında özel Cheermotes kapalı durumdadır…

Video araçları kısmında ise Normal kullanıcıların pek fazla bir özelliği yoktur.Bunun nedeni ise onları twitch’in içerik üreticisi olarak değil bir izleyici olarak görmesidir.Partnerlik ve İş ortağı açısından bana göre en büyük fark ise video depolama süreleridir.Partnerler için 60 gün İştirak programı katılımcıları için ise 14 gündür.Bu gerçekten büyük bir fark çünkü kanalınızdaki kayıtlı olan canlı yayınlar,klipler veya yayın özetleri gibi araçlar sizler için güzel bir kanal reklamı olmasını sağlamaktadır.Bu yüzden bu içerikler ne kadar uzun kanalda kalırsa bizler için o kadar iyidir.

Ödeme Koşullarında ise tabloda görülmeyen ancak büyük bir fark yaratan özellik vardır.Ödeme ücretleri Kimin tarafından karşılanıyor? Partnerler için ödeme ücretleri twitch tarafından karşılanıyor ancak İştirak programı katılımcıları için ödeme ücreti Bireysel kişi tarafından karşılanmaktadır.Ve ülkemizde paypalın yasaklı olduğunu göz önünde bulundurursak bunun için bankalar gerçekten çok yüksek miktarlarda döviz kurlarından hesaplama yapmaktadırlar.Ve gelir 3’e bölünmektedir nasıl mı?

Şöyle ki Aylık 100 dolar kazandığımızı düşünelim.Bir partner bu yüz doların 20 dolarını vergi olarak versin.10 dolarını twitch kendi kazancına alsın ve geriye kalan 70 dolar Partner olan kişinin cebine gidiyor.Ancak İştirak olarak bakacak olursak.20 doları tekrardan vergi olarak verelim.20 Dolara yakın bir ücreti de ödeme ücreti olarak verdiğimizi varsayıyorum.10 dolar’ı da tekrardan twitch kendi kazancı olarak alsın.Geriye kalan 50 dolar cebimize giriyor…Kısa ve net şekilde anlatmak gerekirsek Verilen vergi kadar bir ücreti ödeme ücreti olarak İştirak programı katılımcıları bankalara vereceklerdir diyebiliriz.

Diğer Bazı farkları ise yukarıda görüyorsunuz.Bunlar tüm genelinin bildiği farklar ancak genede bu yazıya eklemek istedim…

Twitch Üzerinde Yayınlanan Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Ortaklık programı hangi ülkelerde kullanılabilir?

  • Ortaklık programı tüm dünyada kullanılabilir.

Bir reklam molası verdim, neden Kanal Analizi sayfamda görünmüyor?

  • Reklamlardan elde ettiğiniz reklam geliri genellikle 2-3 gün sonra Kanal Analizi sayfanızda gösterir.

CPM nedir?

  • CPM (Cost Per Mille), bir reklamın bin kez görüntülenmeleri için ödenen tutarı ifade eden bir endüstri standardı terimidir.

Evet bugün sizlere twitch iştirak programı hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur.Eğer faydalı olduğunu düşünüyorsanız takipte kalmayı unutmayınız efenim.Hayırlı günler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz