Hepinize merhabalar bugün sizlerin karşısına iddialı bir yazı ile çıkıyorum.Twitch mi Youtube mu ? Evet bugün ki konumuz bu olacak.İlk baş twitch ve youtube hakkında ufak bilgiler vereceğim sizlere ardından ise bu iki büyük platformu birbiriyle kıyaslamaya başlayacağız.

TWİTCH

Bildiğiniz üzere twitch,Amazon’a ait olan bir canlı yayın sitesidir.Bilgilere göre, Twitch’in Temmuz 2020’de yaklaşık 7,46 milyon aktif yayıncısı vardı. Günlük izleyici 15 milyon, aylık kullanıcı sayısı 140 milyon olarak belirlendi.İnsanlar bu platformda istedikleri yayıncılara belirli ücretler ile abone olabiliyor,bağış atabiliyor ya da diğer kullanıcılara abonelik hediye edebiliyorlar.Yayıncılar takipçilerinin yazdıkları mesajları anında görebiliyor ve cevap verebiliyor.Yayındaki konuşma kaliteside haliyle yayında ki izleyen sayısına göre değişebiliyor.

YOUTUBE

YouTube, önceleri PayPal’da çalışanı olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulmuştur.2005 Mayıs’ta YouTube beta sürümünü yayınladı. 6 ay sonra Kasım ayında ise site resmî olarak yayına geçti. Site hızlı bir şekilde büyüdü. 2006 Temmuz’da şirket, her gün 65.000’ten fazla yeni video yüklendiğini ve 100 milyondan fazla video izlendiğini duyurdu. Pazar araştırmacısı comScore’dan yayınlanan 2010 Mayıs’taki verileri göre, YouTube ABD’de online video tedarik eden siteler arasında %43’lük bir pay alarak piyasasını domine etti ve toplamda 14 milyardan fazla video izlenme istatiğine ulaştı.

2006 Ekim’de Google şirketi YouTube’u 1.65 milyar dolara hisseleri arasına kazandırdığını duyurdu. Anlaşma 13 Kasım 2006’da sonuçlandırıldı.Son zamanlar da ise youtube’a bir çok farklı eklenti eklenilmektedir.Katıl butonu,özel üyeler…

Twitch’in 2020 ikinci çeyrek toplam izlenim süresi

Streamlabs ve Stream Hatchet tarafından yayınlanan veriler, Twitch’in pek çok farklı alanda rekor kırdığını gösteriyor. Birinci çeyrekte 121,4 milyon olan toplam yayın saati, ikinci çeyrekte 192,7 milyon saate ulaşmış durumda. Tüm Twitch’teki ortalama eş zamanlı izlenme sayısı ise 2,4 milyona ulaştı.

Daha da önemlisi bu istatistikler, Microsoft Mixer’in fişini çekmeden önce elde edildi. Yazılım devi, Mixer’in kapanmasıyla ilgili olarak Facebook ile anlaşma sağlamış olsa da Mixer izleyicilerinin tamamının Facebook Gaming’e geçiş yapacağının bir garantisi yok. Dolayısı ile Twitch’in üçüncü çeyrekte yeni rekorlar kırdığını görebiliriz.

Youtube 2020 ikinci çeyrek toplam izlenim süresi

Toplanan verilere göre youtube da pek çok farklı alanda rekor kırdığını görebiliriz.İzlenim süresi açısından youtube Twitch’in tam tamına 4 katına ulaşmıştır.Ancak bunun nedeni videoalrın birden fazla kez izlenilmesi diyebiliriz.Bu yüzden dolayı twitch ve youtube arasında ki izlenim süresini net bir şekilde kıyaslayamamaktayım.

Ancak şu şekilde izlenim sürelerini basit bir matematik ile kıyaslayabiliriz.Her youtube kullanıcısına bir izlenme hakkı verildiğinde,ve toplam izlenmeler de bununla doğru orantılı olacak şekilde arttırıldığında ortaya yukarıdaki sonuçlar çıkmaktadır.Bu analizimize göre Ocak ayında toplam twitch’e katılan yayıncı sayısı 63.7K iken youtube’da bu rakam 22k olmaktadır.Tekrardan ocak ayınca izlenme saati twitch’de 1.9M iken bunun aksine ocak ayında youtube izlenme durumu 460K olmaktadır.

Bunun sonucunda biraz daha matematiğimizi konuşturursak eğer;Twitch şu anda yayıncılar için en popüler platformdur. Ocak ayında, 63,7 bin kişi Twitch’te yayın yaparak 1,9 milyon saatlik canlı video içeriği oluşturdu. YouTube’da 22 bin kişi izleyerek 460 bin saat üretim yaptı. Bu, Twitch’in Ocak ayı boyunca günde ortalama 12.982 yayıncıya sahip olduğu anlamına geliyor; bu, YouTube’un sayısından (4.505) neredeyse üç kat daha fazla. Twitch yayıncıları daha uzun süre yayın yapma ve içerik oluşturma eğilimindedir. Ortalama olarak, YouTube yayıncıları 21 dakika da, Twitch yayıncıları ise ortalama 29,8 dakika da bir yayın yaptı.

Fortnite, YouTube ve Twitch'te En Çok Yayınlanan Başlık Oldu

Yukarıda yayınladığım verilere göre Youtube ve Twitch için oyun izlenimlerini kıyaslamak gerekirse bu listenin en başında olan ve her iki platformda da 1. sıraya yerleşen Fortnite gelmektedir.Twitch’de Fortnite yayını açan 10K insan bulunurken bu youtube’da 3.5k ya düşmektedir.Sıranın devamında iki platformda da ciddi değişiklikler görülmektedir.Örneğin twitch’de 2. sırayı League of Legends alırken Youtube’da bu oyun ilk 10’a bile girememektedir.

Mobil Oyun Yayıncılarının YouTube'da Yayın Yapma Olasılıkları Daha Yüksek

Yayıncıların genellikle yayın yapmak için Twitch'i kullanma olasılığı daha yüksek olsa da, YouTube bana göre mobil başlıkları yayınlamak için daha popüler bir seçimdir. Yayıncı sayısına göre yukarıdaki ilk 10'a bakıldığında, yalnızca mobil cihazlara yönelik iki oyun YouTube sıralamasına girdi: Garena Free Fire (# 4) ve PUBG Mobile (# 7). Garena Free Fire'ın YouTube'da 1.2K ve Twitch'te yalnızca 26 yayıncıya sahip olması dikkat çekicidir.

PUBG Mobile’ın rakamları da ilginç, YouTube’da Twitch’e kıyasla iki buçuk kat daha fazla yayıncı var (949’a karşı 345). İzlenen toplam canlı saatlere göre PUBG Mobile, YouTube’da üçüncü kez izlenen oyun oldu ve 19,6 milyon saat canlı izleyici oluşturdu. Etkileyici bir şekilde, bu, platformda 20,5 milyon saat üreten normal PUBG’nin sadece biraz gerisinde. Uygulama yerleşik akış işlevine sahip olduğundan (kullanımı kolay bir yayın düğmesi aracılığıyla) YouTube’dan mobil oyun akışı yapmak önemli ölçüde daha kolaydır.

Mobil oyun ve akış büyümeye devam ederken, YouTube’un mobil yayıncı dostu yaklaşımını ikiye katlayıp katlamadığını görmek ilginç olacak. Söylemeye gerek yok, her zaman yaptığımız gibi durumu yakından takip edeceğiz.

Mobil oyun ve akış büyümeye devam ederken, YouTube’un mobil yayıncı dostu yaklaşımını ikiye katlayıp katlamadığını görmek ilginç olacak. Söylemeye gerek yok, her zaman yaptığımız gibi durumu yakından takip edeceğim.

Canlı Espor Saatlerine Göre En Çok İzlenen Oyunlar: Konsol Esporları Twitch'te En İyi Performansı Vermektedir.

En çok İzlenen Espor oyunlarına gelecek olursak.Globale baktığımızda twitch'de 1. sırada 16.2M izlenme ile Dota 2 bulunmaktadır.Bu sırayı ise League of Legend (15M),CS:GO(9.9M) gibi oyunlar takip etmektedir.Youtube'a baktığımızda ise 1. sırada 5.5M izlenme sayısı ile League of Legends gelmektedir.Ve artından Tom Clancy's Rainbow(1.4M),Arena of Valor(1.2M) gibi oyunlar takip etmektedir.Burada dikkat etmenizi istediğim noktalar anlık izlenme sayılarıdır.Zira bu sayılara bakıldığında aralarında büyük fark olduğunu görmekteyiz.

Göründüğü üzere Twitch’in büyük bir atağa kalkıp bir çok izlenme rekorunu geride bıraktığını söyleyebilirim sizlere.Benim youtube’a değil de twitch’e başlama sebeplerimden birisi’de budur açıkçası.

Bunun yanı sıra twitch ve youtube için bir çok fark bulabiliriz.Örneğin twitch için konuşmak gerekirse yapman gereken prodüksiyon youtube’a kıyasla daha azdır(bu algıyı değiştireceğim).Twitch içerisinde daha doğal,cana yakın olmaktadır insanlar,Youtube’da ise bu durum değişebilir.Kamera karşısında beyaz görünüp, Kamera arkasında siyah olan çok insan var.Buna kıyasla para mevzusunda Twitch, Youtube’a göre %30 daha az komisyon almaktadır.Bu da artı bir yön diyebilirim.Ancak burada saydıklarım en baştan beri anlattıklarıma kıyasla gerçekten ufak şeylerdir.Bu yüzden fazla takılmayın siz.

Bugün sizlere Twitch VS Youtube adlı yazımı yazdım.Umarım bilgilendirip,yüzünüzde bir tebessüm oluşturabilmişimdir.Eğer beğendiyseniz takipte kalmayı unutmayın.Ha bu arada hatamı görürseniz de yorumlara yazmanız yeterlidir.Anında incelenip düzeltilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz