Twitch için gerekli ekipmanlar yazısı ile karşınızdayım.Öncelikle burada anlatacağım ekipmanlar ve ürünler benim amaçlarım doğrultusunda(Oyun,Just chatting) yayın açmak isteyenler için daha uygundur.Önceki yazdığım yazıda bu konudan biraz bahsetmiştim şuanda daha derin bir anlatım yapacağım.Eğer isterseniz bu ekipmanlardan seçtiklerinizin detaylı bir şekilde ve kendi yorumlarım ile incelemesini yapabilirim.Bu yazıyı iki yöne ayıracağım.Minimum seviyede bir yayın yapmak için gerekli ekipmanlar ve normal/üst düzeyde yayın yapmak için gerekli ekipmanlar.

O zaman gelin minimum seviyede bir twitch yayını açmak için gerekli ekipmanlar ile başlıyalım.

Minimum bir bilgisayar

İşlemci, oyun oynarken yayın açma olayını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek açısından önem taşıyor. Twitch yayın için en az, Intel Core i5 ailesinden bir işlemci (ya da muadili olarak AMD), 8 GB Ram ve güncel bir işletim sistemini ihtiyacınız olacaktır. Oyuncu bilgisayarı veya Apple MacBook Pro kullanmanızı öneririz.

Benim kendi önerimce minimum bir yayın açmak için;
AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 6/12 Çekirdek İşlemci
●8GB 3200MHz Bellek
●ASUS PRIME B450M-K Anakart
●ASUS RX 570 ROG STRIX OC 8GB Ekran kartı
●KINGSTON A400 240GB M.2 500-350MB/s SSD

Şeklinde bir sistem işinizi görecektir.Bunun gibi bir sitemi ortalama 4000-4100 lira cıvarlarında bulabilirsiniz.Hatta indirim günlerini beklerseniz daha da ucuza gelebilir.Burada seçtiğim ürünler ve aygıtlar tamamen kişisel tercihimdir.Hiçbir şekilde sponsorluk anlaşması yoktur.Bu tür bir bilgisayarda minimum ve başlangıç seviyesinde güzel bir yayın açabilirsiniz.

Mikrofon ve Kulaklık

Yayının olmazsa olmazı yayıncının sesidir.Ben yeni başlayanlar ve harcamalarını minimum seviyede tutmak isteyenler için kaliteli bir mikrofonlu kulaklık öneriyorum.Yani kulaklık ve mikrofona ayrı ayrı binlerce lira ödemenize gerek yok.En ucuz mikrofonlu kulaklık ile anında yayın yapmaya başlayabilmek mümkün olsa da izleyicilerin sesi çok net işitebilmesi için iyi bir kaliteli bir aygıt gereklidir.Piyasada dolaşan bir çok mikrofonlu kulaklık vardır.Ancak sesi ve mikrofonu iyi olan sayılı ürünler vardır.Benim önericeğim markalar SteelSeries yada Razerdır.SteelSeries markasından Arctis serisi başlangıç için çok idealdir.Bu serinin fiyatları 300-600 lira arasında değişmektedir.Razer olarak önerim ise Razer Tiamat 2 serisini önerebilirim.Bu kulaklığın fiyatı ise 400-600 lira arasında değişmektedir.Bu fiyatlar bir kulaklık için sizlere fazla gelebilir belki ancak bu kulaklıkları aldığınızda mikrofon derdinizde olmayacaktır.Bu yüzden ideal ürünlerdir.

Hızlı internet servisi, menzil genişletici

Bir yayını donmadan ilerletmenin koşulu iyi bir upload hızının dolayısıyla iyi bir internet sağlayıcısının olmasıdır. Yayın açmak için gereken en düşük upload hızı 2- 5 megabittir.480p görüntü kalitesinde, 30 FPS’yle sorunsuz bir yayın yapmak için minimum 2 Mbps internet upload hızı gereklidir. 720p görüntü kalitesinde,30 FPS’yle yayın yapabilmek içinse en az 5 Mbps upload hızına ihtiyacınız vardır. Wi-fi kapsama alanında sorun yaşıyorsanız menzil genişletici ürünler de kullanabilirsiniz.Minimum olarak düşünecek olursak 5 megabit internet hızı sizin işinizi görecektir.5 Megabit internet hızının fiyatı aylık oralama 60-90 lira arasında değişmektedir.

Minimum olacak şekilde gerekli ekipmanları bu şekilde sıralayabilirim.Burada anlattıklarım elinizde olduğunuzda yayın açabilir ve bir içerik üreticisi olabilirsiniz.Şimdi gelelim orta ve üst düzey olacak şekilde yayın açmak isteyenlerin elinde olması gereken ekipmanlara

Orta-İleri düzey bir bilgisayar

Yukarıda anlattığım başlangıç seviyesindeki bilgisayarın bir kaç ürününü değiştirerek ortalama seviyede olacak şekilde bir bilgisayar toplayabilirsiniz.

AMD Ryzen 5 3500X 4.1GHz Çekirdek işlemciAMD Ryzen 5 3500x 4.1GHz Çekirdek işlemci
ADATA 16GB (2 adet 8GB) 3200MHz BellekADATA 16GB (2 adet 8GB) 3200MHz Bellek
ASUS PRIME B450M-K AnakartASUS PRIME B550M-K Anakart
ASUS GTX 1650 SUPER TUF GAMING Ekran kartıASUS RX 5500XT DUAL Ekran kartı
KINGSTON A400 240GB M.2 500-350MB/s SSDKINGSTON A2000 500GB M.2 2200-2000MB/s SSD
WESTERNDIGITAL 1TB 7200rpm Dahili SabitdiskWESTERNDIGITAL 1TB 7200rpm Dahili Sabitdisk
ORTALAMA FİYAT 5000-5200 ARASIDIRORTALAMA FİYAT 6500-6900 ARASIDIR

Mikrofon ve kulaklık

Orta ve ileri düzeydeki bir sistem için ayrı ayrı mikrofon ve kulaklık önerimdir.Çünkü bu sistemi alanlar işleri büyütmüş demektir.Ve insanlar sizden daha kaliteli bir yayın beklemektedir.Bu yüzden ayrı ayrı bir mikrofon ve kulaklık önereceğim.Kulaklık Olarak SteelSeries,Razer bandında kalabilirsiniz.Eğer kalmak istemeyenler olur ise;

HyperX’in Cloud serisine bakmasını öneririm.Ödüllü bir kulaklık deneyimi yaşamak isteyenler için birebirdir.Sadece oyun içerisinde değil günlük hayatınızda,sporda,dışarıda ve aklınıza gelebilecek her yerde kullanılması olası olan bir kulaklıktır.Benimde sahip olduğum ve başka kulaklıklara bakmama gerek bırakmayan bir kulaklıktır.

Dahili olarak bir mikrofon önerimi ise 2 şekilde anlatacağım.İlk olarak sizlere önerebileceğim ve sizi yarı yolda bırakmayacak olan mikrofonlardır.Bildiğiniz üzere mikrofon,kulaklık,klavye vb. gibi bileşenlerin fiyatları epey olarak arttı bunun nedenini herkes biliyor…Bu yüzden normal bir mikrofondan ziyade sizi ömürlük götürebilecek mikrofonlardan bahsedeceğim.İlk olarak önereceğim mikrofonlar Behringer C1-U veya Blue Snowball USB olacaktır.Bu iki mikrofon fiyat performans açısından üst düzey bir mikrofondur.Stüdyo kayıtlarınca,canlı yayınlarda ve buna benzer bir çok yerde kullanım olasılığı vardır.Bu ürünlerin fiyat bandı 250 450 Lira arasında değişmektedir.İkinci olarak ise benim kullandığım ve bu bantlarda dolaşan mikrofon.Benim kullandığım mikrofon M-Audio Vocal Studio mikrofonudur.Bunu seçmemdeki amaç Mikrofon ile ses kartının kordineli çalışmasıdır.Sesimdeki prüzleri temizlemek için ekstra bir ses kartına gerek duymamamdır.Bunun dışında ise HyperX Quadcast,Rode NT-USB,Blue Yeti USB,Rode NT-1…Gibi mikrofonları alabilirsiniz.Bu ürünlerin fiyat bandı 1000-1500 Lira arasında değişmektedir.

Hızlı internet servisi, menzil genişletici

Türkiyede yaşıyoruz bu yüzden bu başlığın altında sizlere fazla seçenek sunamamaktayım malesef.Sizlere ancak 2 seçenek sunmak istiyorum.Super online mı? Kablo net mi? Öncelikle biraz internet hızınızın düzgün bir internet yayını açmak için nasıl olması gerektiğinden konuşalım.1080p (Full HD çözünürlükte)’de 60 FPS’yle yayın yapabilmek için gereken upload hızı minimum 8 Mbps’dir.Bu şartlarda en az 8-10 megabitlik bir internet hızınız olmalı diyebiliriz.Bu duruma göre aylık internet için gerekli fiyat 80-110 lira arasında bir miktar olmaktadır.

Ekstra olarak alınabilecek ekipmanlar

Kamera

Kaliteli bir yayın hizmeti sunmak istiyorsanız.Ne olursa olsun bu dönemde bir Webcam’e sahip olmalısınız.Bunun nedeni ise twitch’de artık kimsenin kamerasız yayın açmamasıdır.Önceki yazılarımızda da konuştuğumuz gibi fark yaratmalısınız geride kalmamalısınız.Bu yüzden ekstra olarak alınabilecek bir webcam işinize bi hayli yarayacaktır.Webcam önerilerim ise şu şekildedir.

Ortalama bir düzeyde Kamera almak isterseniz sizlere Logitech C270 veya Logitech C310 adlı iki aygıtı önerebilirim.Fiyatları ise 300-500 lira bandındadır.Eğer biraz daha iyisini düşünüyorsanız Logitech C920 Pro’yu önerebilirim.Efsanelerin efsanesi olarak adlandırılır kendisi.Bu kameranın fiyatı ise +1000 lira bandındadır.

İkinci bir ekran

Eğer işlerinizi ekstra olarak azaltmak istiyor iseniz sizlere ikinci bir Yayın takip kontrol ekranı öneririm.Böyle söylediğime bakmayın.Sadece ikinci bir ekranı bilgisayarınıza bağlıyorsunuz.Bir ekrandan yayında takılırken diğer ekrandan yayın kontrol,sohbet,ses kontrol gibi işlerinizi takip edibiliyorsunuz.Bir aksaklık olduğunda yayını koparmanıza yada yayın ekranını bozmanıza gerek kalmıyor.

Işıklandırma ve arka plan

Eğer yayınlarınızda kamera kullanıcaksanız iyi bir ışıklandırmaya ve insiyatif olarak da iyi bir arka plana ihtiyacınız vardır.Işıklandırma olarak Soft box seti kullanabilirsiniz.İki adet soft box stüdyo ışığı işinizi görecektir.Eğer fazla yer kaplamasını istemiyor iseniz.Elgato K Lite Air ürününü kullanabilirsiniz.Bu ürün oldukça kullanışlı ve fazla yer kaplamayan bir ışık sistemidir.Fiyatı Soft box’a göre biraz pahalıdır.Ancak ışık probleminizi kökten çözebilecek güçtedir.Arka plan olarak isterseniz bir yeşil perde kullanabilirsiniz.Green screen kullanımı yaygın bir olaydır.Arkanızdaki gereksiz detayları siler ve sadece size odaklandığı takdirde saydam ve pürüzsüz bir görüntü elde edebilirsiniz.Bunun dışında ise isteğinize bağlı olarak Arka planınızı kendi kategorinize göre oyun malzemeleri,makyaj malzemeleri,kitaplık vs. gibi göze hoş görünen içerikler ile doldurabilirsiniz.Bu izleyiciler için bir göz şöleni olur diyebiliriz.Ve sizin kalitenizi belirleyen unsurlardandır.

Oyuncu Koltuğu

Eğer bilgisayar başında saatlerce oturacak bir içerik oluşturucusu iseniz kesinlikle ekstra olarak para ödemeniz gereken bir ürün olduğunu söylemeliyim.Hem sağlığınız için hemde seyirciler ile daha iyi iletişimde bulunmak için oyuncu koltuğu alabilirsiniz.Ancak bu işe yeni başlıyorsanız veya ben normal bir sandalyede de dayanırım kardeşim diyorsanız.Tabi ki bu kesinlikle sizin tercihinize kalmıştır.

Bugün sizlere Twitch’e yeni başlayacak bir kişinin minimum,orta ve üst düzey olacak şekilde gerekli olacak unsurlarından bahsettim.Bu yazıda söylediğim ürünlerin fiyatları değişebilir.Değişmesinin nedeni ise ülkemizde farklı kurların yükselmesi veya azalmasıdır.Eğer sizlerde bu yazımı beğendiyseniz ve buradaki ürünlerden veya özelliklerden birini daha detaylı incelememi isterseniz bunu yorumlarda bana söylemeyi unutmayın.Beni takip edebileceğiniz yerler aşağıda mevcut görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz