Öncelikle twitch.tv sitesinden bahsedelim biraz.Twitch, Instagram, Facebook ve Youtube gibi bir sosyal medya platformu olarak ifade edilirken içerisindeki canlı yayın özelliği ile adından söz ettiriyor. 10 yıla yakın bir geçmişi bulunan Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve yayın yapmak isteyen kişilerin insanlarla iletişim kurduğu bir yer olarak ifade ediliyor. İlk çıktığı zamandan bu yana gün geçtikçe popülaritesi artan bu platform, League of Legends yani oyuncuların genel olarak LOL diye andığı oyun hakkında yapılan yayınlar sonrası şimdiki halini aldı. LOL yayınlarıyla ününe ün katan Twich, sonralarda diğer başka oyunlara da ev sahipliği yapmaya başladı. Twitch platformu üzerinden yapılan yayınlara öyle rağbet gösteriliyor ki, uygulamanın günlük ziyaretçi sayısı 30-40 milyonlara kadar çıkabiliyor.

Peki gelelim Twitch’e başlamak için yapılması gerekenlere.Bunun için bir çok ekipman,bilgi ve birikim gereklidir.Hemen kafanıza estiği gibi açtığınız bir yayın muhtemelen hiç izlenmeyecektir.Ve twitch’in algoritması sizi en az izlenen yayıncıların olduğu kısıma atıcaktır.Şunu belirtmek isterim ki bu yazımda anlattığım ekipmanlardan veyahut canlı yayın için gerekli olan programlardan uzunlamasına değil sadece üzerinden geçicek şekilde bahsedeceğim.Eğer isterseniz seçtiğiniz ekipman veya bir canlı yayın programını sizler için anlatabilirim.

Öncelikle bu siteye kayıt olmanız gereklidir.Eskiden twitch’e yeni kayıt olan birisinin kanal açması gerekliydi ancak şuanda sizin kanalınız twitch tarafından siz kayıt olduğunuz anda oluşturuluyor.Eğer değiştirmek istediğiniz genel ayarlar(moderatör adama,yaş kısıtlaması…)var ise bunlarıda kendiniz değiştirebilirsiniz.
Profil:
Dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey, profilinizdir. İnsanlar akışınızın karşısına gelebilir, ancak neden sizi izlemesi gerektiğinden emin olamazlar. Kendini tanıtmak için onlara bazı iyi bilgiler verin.
Konuşmaya devam et:
Kimse izlemediğinde bile konuşmaya devam etmek çok garip geliyor ama aslında gerçekten önemli. Birisi sizin akışınıza gelebilir sizi susmuşken görürlerse bu hiç iyi olmaz.

Eğer konuşuyorsanız ve yayınınıza gelirlerse, kim olduğunuzu daha iyi anlayacaklar ve bir süre daha uzun süre kalmak zorunda olabilecekler.

Evet gerekli bilgilerinizi ve istekleriniz doğrultusunda ayarlarınızı yaptınız.Şuanda yayınımızı yapacağımız bir platformdayız.Bize şuan için gerekli olan şey,yayın akışımızı düzgün bir şekilde aktarabilmek için lazım olan bir yazılım.
Bu tür yazılımların en ünlüsü Open Broadcaster’dır.Open Broadcaster Yazılımı , akışınızı Twitch’e yayınlamak için çok yetenekli bir yazılımdır. Bilmeniz gereken şeylerin temellerini size anlatacağım.

OBS’yi indirin ve yükleyin. Windows kullanıyorsanız, OBS’ye ve ‘Yönetici Olarak Çalış’ seçeneğine sağ tıklayın, böylece oyunlarınızı yakalamak için yazılım izinlerini otomatik olarak verir.
Ayarlar’ı açın ve ‘Akış’ı seçin. ‘Servis’ olarak Twitch’i seçin.
Tarayıcınızda Twitch’i açın ve sağ üst köşedeki menünüzden ‘Gösterge Tablosu’nu seçin. Soldaki ‘Ayarlar’ı seçin ‘kanal’a tıklayın ve ardından’ Akış Tuşu’nu seçin. ‘Gösteri Göster’ seçeneğine dokunun.
Anahtarı ‘Akış Anahtarı’ olarak adlandırılan OBS alanına yapıştırın.
Tebrikler, artık teknik olarak yayına başlayabilirsiniz!
Belki oyun akışı yapmak istersiniz, belki de kendiniz çalışmak istersiniz veya sadece kameranızda canlı yayın akışı yapmak istersiniz.Bu seçim tamamen sizin.Bütün olay sizin ne istediğinizdir…

Hepsini tamamladınız diyelim ki ancak bilgisayarınızın özelliklerini kesinlikle atlamamak gereklidir.
Bilgisayarınızın donanımının başlarda çok da iyi olmasına gerek yok, ilerledikçe artırabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda oyun oynarken aynı zamanda bunu yayın olarak sorunsuz bir şekilde vermek istiyorsanız, gerekli birkaç unsur var:

Bunlardan ilki SSD; işletim sisteminizi bir SSD’ye kurduğunuz zaman bilgisayarınızın performansı bir hayli artış gösteriyor. SSD’nin boyutu fazla önemli değil, ancak en az 128 GB olmasını tavsiye ederim.

Bir diğer unsur ise işlemci; az önce bahsettiğimiz oyun oynarken yayın açma olayını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, işlemci burada büyük bir rol oynuyor. Öneri olarak 4,2 GHz Intel i7-7700K veya 3,6 GHz AMD Ryzen 5 1600’ü seçebilirsiniz.

Ekran kartı da önemli tabii. Yayın yaparken oyununuzdan yüksek ayarlarda iyi bir performans almak istiyorsanız, orta-üst segment bir ekran kartına ihtiyacınız var. Öneri olarak NVIDIA GTX 1080 veya AMD RX 580’i önerebilirim.

Bir yayının olmazsa olmazı, yayıncının sesidir. Mikrofonsuz yayın yapan kullanıcısı yok desek yeridir. Bu noktada da iyi bir mikrofon edinilmesi kaçınılmaz oluyor. Mikrofonun kalitesi, yapmak istediğiniz yayının türüne göre değişebilir.
Örneğin IRL veya Just Chatting kategorisinde yayın yapmak istiyorsanız, iyi bir mikrofon şart diyebiliriz. Öneri olarak Blue Yeti markasının ürünlerini seçebilirsiniz. Rekabetçi oyun yayını gibi fazla mikrofon gerektirmeyen yayınlar içinde kaliteli bir kulaklığın mikrofonu yeterli olacaktır zira stand gerektiren mikrofonlar görüş alanınızı biraz kapatabilir. Bu noktada da Steelseries’in ürünlerini tavsiye edebilirim.

Tabiki bunlarlada bitmiyor.Eğer gerçekten insanlara ulaşmak ve onlarla iletişiminizi en üst seviyede tutmak istiyorsanız.Ciddi anlamda bir internet gücünüz olmalıdır.
Bir yayını donmadan ilerletmek istiyorsanız, iyi bir upload hızınızın olması gerekiyor. Dolayısıyla da iyi bir internet sağlayıcısı gereklidir. Yayın açmak için gereken en düşük upload hızı 3- 5 megabit diyebiliriz. Günümüzdeki yayıncılar genellikle iki internet servisi kullanıyor; biri çok oyunculu oyunları oynamak veya video izlemek gibi işlemler için, diğeri de yayını açmak için.Ancak başlangıç için tek ve sağlam bir altyapısı olan bir internet firması işinizi görebilir.

Her ne kadar günümüzde kamerasız yayın açan yayıncı fazla olmasa da, kamera en gerekliler listesinde sonlarda geliyor. Demin bahsettiğim IRL veya Just Chatting kategorilerinde yayın yapıyorsanız tabii ki iyi bir kameraya ihtiyacınız var. Ancak oyun kategorisinde yayın yapıyorsanız pek ihtiyacınız olduğunu söyleyemem. Kamera olarak öneri verecek olursak, kaliteli olsun diyorsanız Logitech C922 Pro Stream’i önerebilirim. Daha uygun bir öneri isterseniz de Logitech C310 HD 780p 5 MP’yi verebilirim.

Yayıncılığa başlarken, ekipman konusunda sadece yeterli düzeyde olanlarla başlamanızı tavsiye ederim. Bunun için de canınızı sıkmanıza gerek yok, bir yerden başlamak gerekiyor. Eğer belirli bir kitle kazanırsanız, zaten bağışlarla veya abonelerle birlikte elde ettiğiniz gelirle daha iyi ekipmanlara geçebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi, bir yerden başlamak gerekiyor 🙂

”İyi hoş böyle anlatıyorsun da sen yayıncı mısın kardeşim?”
diyenleri görüyor gibiyim o zaman ben neler yaptım bu yola yeni başlayan birisi olarak gelin size bunlardan bahsedeyim.

Ben neler yaptım ve yapıyorum?

Kayıt oldum.Ardından logo,banner ve gerekli tüm tasarımlarımı yaptım.Kendi amaçlarım doğrultusunda gerekli ayarlarımı da yaptım.Geriye yayın yapacağım ortamı ayarlamak kaldı.

Öncelikle ben yeni bir eve çıktım.Tamamen kendi amaçlarıma özel olacak şekilde bir ev(Bunu sadece yayın yapacağım için yapmadım tabiki.).Tüm günümün geçeceğini düşündüğüm ev için gerekli tüm sistemleri ayarladım diyebilirim.

Öncelikle bu zaman için konuşmak gerekirse;
yayıncılar fazla ve onlardan bir çok şey öğrenebiliriz.Bende bu yayıncıları dikkatli bir şekilde bir süre izledim.Yaptığı davranışlar,konuşma şekilleri,yayını kontrol ediş şekilleri…
Bu listeyi sizler için satırlarca uzatabilirim.Sizlere ilk olarak bunu öneriyorum.Bunun dışında yakın zaman içinde İNVENTUS sponsorluğunda yapılan oyuncu bilgisayarları vardır.Duyanlarınız vardır elbet ki(Elraenn ve Unlost sponsorluğunda).Burada ki bilgisayarları inceledim ve içerisindeki aygıtları araştırdım.İşime en çok yaraycak ve ekonomik olarak beni zorlamayacak ürünleri seçtim.Keza yukarıda da dediğim gibi ileride ekipmanlarınızı ve bilgisayarınızı yükseltebilirsiniz.Bu bilgisayarı edindikten sonra yayınlarım için Ekipman arayışına girdim.Sıfırdan bir sistem yarattığım ve hem Just chatting hemde Oyunlar ile alakalı yayınlar yapacağım için klavye,mouse,kulaklık,mikrofon,kamera gibi ekipmanlarımı bu doğrultuda seçtim.

Ekipmanlarımı da aldım diyelimki geriye en önemli konulardan birisi kaldı.İNTERNET bu konuda önemli bir karar.İki seçenek arasında kaldım bunu tahmin edebiliyorsunuzdur.Superonline mı? yoksa Kablo net mi?
İkisi de çok önemli ve çok iyi iş yapan şirketlerdir.Ancak ben öğrenciyim ve bu doğrultuda beni maddi olarak pek zorlamayacağını düşündüğüm Kablo net’i tercih ettim.İleride Superonline’ı da denemek isterim tabi ki…

Benim için önemli olan konulardan birisi ise gerekli izleyicilere ulaşmaktır.Bu zamanda on kişiden ikisi ya twitch de yayın açıyor ya da youtube’da video çekiyor.Bu kadar fazla kanal ve içerik oluşturucu insan varken bunların içerisinden sıyrılmak gerçekten kolay bir iş olmayacak.Benim düşüncem bu yönde en azından.Bunun için hayla hem blog sayfam için hemde twitch kanalım için düzgün reklam verebileceğim bir yer aramaktayım.Eğer bunu bulursam zaten şuan bu yazıları güzelce okuyorsunuz demektir…

Evet sizlere bugün twitch’e nasıl başlanması gerektiğini,benim nasıl başladığımı ve hayla yaptığım uğraşlarımın ne olduğunu elimden geldiği şekilde anlattım.Özgün olmanız bu dönem için malesef ki pek yeterli olmayacaktır.Özgün olmak evet çok önemlidir ancak böyle bir dönemde yaşıyor iseniz kendinizi izleyicilere farklı göstermeniz önemlidir.Bu yolda yaptığım işleri sizlere buradan aktaracağım.Birlikte yapacağız ne yapacaksak bu yolda.Eğer anlattıklarım sizlere faydalı olduysa alt tarafta beni takip edebileceğiniz yerler mevcut.Görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz